Flotare Arcaș
Învață cum să faci Flotare Arcaș cu formă și tehnică corectă. Acest exercițiu cu greutate corporală vizează în principal Pectorali, cu accent secundar pe Tricepși, Umeri, Zona Centrală.

Cum faci Flotare Arcaș
Urmează acești pași pentru a executa Flotare Arcaș cu forma corectă:
- 1Începe în poziția de flotare cu mâinile ușor mai depărtate decât lățimea umerilor.
- 2Extinde un braț drept în lateral, paralel cu solul.
- 3Coboară corpul îndoind coatele, menținând spatele drept și abdomenul angajat.
- 4Împinge înapoi la poziția de start.
- 5Repetă pe cealaltă parte, extinzând brațul opus în lateral.
- 6Continuă să alternezi pentru numărul dorit de repetări.
Mușchii lucrați la Flotare Arcaș
Principali
Secundari
Detalii exercițiu
- Echipament
- greutate corporală
- Parte a corpului
- piept
- Categorie
- Extins
Recuperare și frecvența antrenamentelor
- Timp de recuperare recomandat
- 2–3 days
- Frecvență săptămânală
- 2–3 sesiuni pe săptămână
- De ce
- Isolation work on large muscles produces targeted damage but lower systemic fatigue than compound variants. 48–72 h between sessions is generally adequate for intermediate trainees.
Seturi și repetări în funcție de obiectiv
Forță
- Seturi
- 3–4
- Repetări
- 5–8
- Pauză
- 90–120 s
Isolation movements can be trained with moderate loads for strength, though peak strength expression is secondary to compound lifts.
Hipertrofie
- Seturi
- 3–5
- Repetări
- 10–20
- Pauză
- 45–90 s
Isolation exercises shine in the 10–20 rep range with a 2-second eccentric. Taking the final set close to failure drives maximum hypertrophic stimulus.
Rezistență
- Seturi
- 2–4
- Repetări
- 20–30
- Pauză
- 20–45 s
Light-load, high-rep isolation work is useful for rehab, joint health, and pump-focused training.
Ce splituri de antrenament includ Flotare Arcaș?
Pe baza mușchilor vizați de acest exercițiu, se potrivește în mod natural în aceste splituri de antrenament și tipuri de zile:
Push / Pull / Legs
Push Day
Upper / Lower
Upper Day
Full Body
Any session
Bro Split
Chest Day
Nu știi ce split ți se potrivește? Cora creează planuri de antrenament personalizate, adaptate programului și obiectivelor tale. Află mai multe despre supraîncărcarea progresivă.
Exerciții asociate

flotare piept la bară dreaptă

flotare full planche

flotare la scripete suspendat

flotare piept cu priză largă pe bare înalte paralele

flotare pe un braț

flotare pliometrică
Întrebări frecvente
Ce mușchi lucrează Flotare Arcaș?
Flotare Arcaș vizează în principal Pectorali. Mușchii secundari lucrați includ Tricepși, Umeri, Zona Centrală. Acest lucru îl face un exercițiu eficient pentru dezvoltarea piept.
Am nevoie de echipament pentru Flotare Arcaș?
Nu. Flotare Arcaș este un exercițiu cu greutatea corpului, care nu necesită echipament. Îl poți face oriunde, cu suficient spațiu.
Cum execut Flotare Arcaș cu formă corectă?
Începe prin a Începe în poziția de flotare cu mâinile ușor mai depărtate decât lățimea umerilor. Extinde un braț drept în lateral, paralel cu solul. Coboară corpul îndoind coatele, menținând spatele drept și abdomenul angajat. Concentrează-te pe mișcare controlată pe tot parcursul amplitudinii. Vezi mai sus instrucțiunile complete pas cu pas pentru ghidaj complet de formă.
Cât de des ar trebui să fac Flotare Arcaș?
Pentru majoritatea oamenilor, lasă 2–3 days între sesiunile care vizează aceeași grupă musculară. Asta înseamnă 2–3 sesiuni pe săptămână. Isolation work on large muscles produces targeted damage but lower systemic fatigue than compound variants. 48–72 h between sessions is generally adequate for intermediate trainees.
Care sunt cele mai bune seturi și repetări pentru Flotare Arcaș?
Depinde de obiectivul tău. Pentru forță: 3–4 seturi a câte 5–8 repetări, cu 90–120 s pauză. Pentru hipertrofie (creșterea masei musculare): 3–5 seturi a câte 10–20 repetări, cu 45–90 s pauză. Pentru rezistență: 2–4 seturi a câte 20–30 repetări, cu 20–45 s pauză.
Ce splituri de antrenament se potrivesc cel mai bine pentru Flotare Arcaș?
Exercițiul Flotare Arcaș se potrivește bine în următoarele splituri de antrenament: Push / Pull / Legs (Push Day), Upper / Lower (Upper Day), Full Body (Any session), Bro Split (Chest Day). Este o mișcare de tip push, upper.
Urmărește Flotare Arcaș în Cora
Cora creează planuri de antrenament alimentate de AI care se adaptează la recuperarea ta. Înregistrează exerciții, urmărește progresul și primește coaching personalizat.